Rezultatele concursului „Fii un Artist al Dunării!”, 2020

Etapa națională a concursului „Danube Art Master – Fii un Artist al Dunării” 2020 a luat sfârșit și Mișcarea Ecologistă din Moldova ține să-i felicite pe toți premianții și lucrările lor.

Tema concursului în anul 2020 a fost “Descoperă Dunărea!”, așa că 60 de participanți au demonstrat că au aplicat acest îndemn pentru a convinge juriul că merită să fie desemnați Artiști ai Dunării!

Cei 60 de participanți, elevi ai instituțiilor de învățământ din diverse localități ale Republicii Moldova, au trimis lucrări ce au redat câte un mesaj ecologic profund și care s-au înscris în una din cele trei categorii ale concursului: Lucrare de Artă, Video și Hartă. Toate lucrările participante au fost inspirate de ecosistemul acvatic (faună, floră) disponibil în arealul suprafețelor de apă care fac parte din bazinul hidrografic al bazinului Dunărea (în cazul Republicii Moldova: râul Prut și afluenții acestuia). Cele mai multe au aparținut primei categorii – 44 de opere originale sub formă de sculptură, mozaic, colaj folosind drept materiale elementele naturale (lemn, pietre, păpuriş, nisip), sau deşeuri găsite la mal. Opt participanți și-au încercat norocul la categoria Video și șapte la categoria Hartă.

Competiția a fost strânsă și deliberarea a fost grea. La categoria Lucrare de Artă, fiecare membru al juriului a oferit un  punctaj  (de la 1 la 10) pentru fiecare lucrare, în corespundere cu  următoarele criterii: mesaj ecologic inspirat de ecosistemul acvatic, relevanța materialelor utilizate în realizarea lucrării și impresia artistică. La categoria Video, lucrările au fost analizate prin prisma mesajului ecologic inspirat de ecosistemul acvatic, performanța protagonistului (intonație, comunicare non-verbală) și impresia artistică. Hărțile au fost apreciate conform prezenței locațiilor de interes sau a punctelor de referință, prezența elementelor geografice (busolă, distanță, scală, legendă, simboluri) și impresia artistică generală.

La fiecare categorie a fost desemnat câte un câștigător pentru premiul I. Conform cerințelor organizatorilor internaționali, la fiecare categorie trebuie desemnați premianți din grupa de vârstă 6-11 ani (juniori) și 12-18 ani (adolescenți). Regula a fost aplicată la categoria Lucrare de artă, însă la categoria Video și Hartă acest lucru nu a fost posibil din cauza faptului că a existat un singur participant cu vârsta 7 ani printre ceilalți cu grupa de vârstă 12-18 ani.

Întrucât competiția a fost foarte strânsă, mai mulți candidați au ocupat locurile II și III. Lucrările care nu au reușit să se încadreze în primele 3 locuri, dar care au intrat în Top 10 cele mai apreciate, vor fi răsplătite cu câte o diplomă de apreciere și premiu pe măsură. Participanților care, din păcate, nu se vor regăsi nici în primele trei locuri, nici în Top 10, le urăm mai mult succes la edițiile viitoare și totodată le sugerăm să analizeze lucrările câștigătoare pentru inspirație.

Așadar, în urma jurizării celor 60 de lucrări candidate, au fost desemnați câștigătorii categoriilor Lucrare de Artă, Video și Hartă.

  • Premiul I la Categoria Lucrare de artă, grupa 6-11 ani: Podcaliuc Anastasia (LT „Mihai Eminescu din or. Cahul) pentru lucrarea „Misterele Dunării
  • Premiul I la Categoria Lucrare de artă, grupa 12-18 ani: Malenchi Alexandru (LT „Alexei Mateevici”, s. Pîrlița, r. Ungheni), pentru lucrarea „Pelicanul – Simbolul Dunării
  • Premiul I Categoria Video: Bruma Mihaela și Seretean Maria, pentru lucrarea „O gură de oxigen”
  • Premiul I la Categoria Hartă: Costileanu Iasmina (LT ,,Mihai Eminescu”, or. Cahul), pentru lucrarea „Prutul – Tezaur al Moldovei”.  
Premiul I la Categoria Lucrare de artă, grupa 6-11 ani: „Misterele Dunării” (sus) și
Premiul I la Categoria Lucrare de artă, grupa 12-18 ani:  „Pelicanul – Simbolul Dunării” (jos)

 


Premiul I, Categoria Video: „O gură de oxigen”

Premiul I, Categoria Hartă: „Prutul – Tezaur al Moldovei” 

De asemenea, redăm pe larg în acest tabel lista completă a câștigătorilor concursului „Fii un Artist al Dunării!”, ediția 2020:

Categoria lucrare de artă, grupa 6-11 ani:

Premiul Nume autor Nume lucrare Vârsta Instituția de învățământ, localitatea Profesor coordonator

I

Podcaliuc Anastasia „Misterele Dunării”

 

8 ani LT „Mihai Eminescu din or. Cahul Elena Podcaliuc

II

Malenchii Sergiu „Aș bea, dar nu am cum ajunge” 9 ani LT ,,Alexei Mateevici,, s.Pîrlița, r. Ungheni Corina Malenchii
Petrov Alina, Petrov Anastasia, Zarisneac Ana, Roșca Artiom, Arsenii Mihail, Ducevschi Natalia,

Nazarin Iasmina, Vișinevschi Arina, Cazacu Lavinia

„Pluta” 7 ani Școala de Arte Plastice, or. Cahul Donici Daniel
Ciuichin Gabriela „Roua dimineții” 8 ani Școala de Arte Plastice, or. Cahul Ariton Natalia
Rebeja Mara ,,Frumusețea râului nostru” 11 ani Gimnaziul Corjova, r. Criuleni Minciuna Hristina

III

Dimineț Taisia „Delfinul albastru” 10 ani Școala de Arte Plastice, or. Ungheni Ciubotaru-Viziru Diana
Jarovlea Bogdana, Mirgorodschi Carolina,

Lungu Sorina

„Buchet de toamnă, pe malul râului” 8 ani Școala de Arte Plastice, or. Cahul Ariton Natalia
Rebeja Ion ,,Nufărul” 11 ani Gimnaziul Corjova, r. Criuleni Minciuna Hristina

 

Diplomă de apreciere

 

Ursu Anatolie „Dunărea” 11 ani Gimnaziul ”Stefan cel Mare”, or. Nisporeni Tatiana Lefter
Țurcanu Irina,

Calciu Iana,

Parvana Ana-Maria, Niculiță Andrei

„Pe-o piatră lângă Prut” 8 ani Școala de Arte Plastice, or. Cahul Ion Ciuta
Blașcu Alina,

Barbu Daniela,

Istrati Mădălina

“Din fauna apelor” 8 ani Școala de Arte Plastice, or. Cahul Ion Ciuta

 

 

Cîrlig Natalia

Solonar Anastasia

„Darurile toamnei” 8 ani Școala de Arte Plastice, or. Cahul Ion Ciuta

 

 

Categoria lucrare de artă, grupa 12-18 ani:

Premiul

Nume autor Nume lucrare Vârsta Instituția de învățământ, localitatea Profesor coordonator

I

Malenchi Alexandru „Pelicanul – Simbolul Dunării” 14 ani LT ,,Alexei Mateevici “, s. Pîrlița, r. Ungheni Teacă Olesea

II

Ceresău Aliona „Singura rochie de unică folosință” 18 ani LT ,,A. Agapie’’,

s. Pepeni, r. Sîngerei

Rudei Liuba
Budăi Nicoleta „Privirea spre cer” 13 ani Gimnaziul Covurlui,

r.  Leova

Veringă Tamara

III

Turcu Iuliana „Dunăre din neglijență” 14 ani LT ,,A. Agapie’’, s. Pepeni, r. Sîngerei Crigan Galina
Seretean Maria

Bruma Mihaela

„Faceți liniște! Apele vorbesc!” 13 ani LT „Emil Nicula”,

s. Mereni, r. Anenii Noi

Maia Zlotea
Sava  Mihaela „Apa este aurul albastru al planetei, nu distrugeți  bogăția vieții, păstrați apele curate!” 15 ani Gimnaziul Corjova, r. Criuleni Minciuna Hristina

Diplomă de apreciere

 

Teșcureanu Nicoleta „Barca pe valuri” 17 ani LT “Boris Cazacu”, or. Nisporeni Marian Dumitru
Țurcanu Selina „Ciubota Părăsită” 14 ani LT „A. Agapiei”, s. Pepeni, r. Sîngerei Crigan Galina
Natalia Cechir „Plai natal” 14 ani Gimnaziul

„V. Korolenko”,

s. Moscovei, r. Cahul

Natalia Donceva
Perdeleanu Anastasia „Țestoasa” 15 ani Școala de Arte Plastice, or. Ungheni Sococol Ecaterina
Vulpe Tatiana,

Vulpe Cătălin

„Urcă, plutește și descoperă Dunărea” 15 ani LT „A. Agapiei”, s. Pepeni, r. Sîngerei Crigan Galina
Onceanu Adriana,

Jacot Elena

„Dunărea – casa mea” 17 ani LT „A. Agapiei”, s. Pepeni, r. Sîngerei Rudei Liuba
Gurușciuc Alexandru „Dunăre, te voi proteja de poluare” 18 ani LT „A. Agapiei”, s. Pepeni, r. Sîngerei Crigan Galina
Său Victoria „Aluviune” 13 ani Școala de Arte Plastice, or. Ungheni Sococol Ecaterina
Bantiuc Emanuel „Epava” 13 ani Școala de Arte Plastice, or. Ungheni Ciubotaru-Viziru Diana
Cibric Bianca „Evadarea” 13 ani Școala de Arte Plastice, or. Ungheni Ciubotaru-Viziru Diana

Categoria Video

I

Bruma Mihaela Seretean Maria „O gură de oxigen” 13 ani LT „Emil Nicula”,

s. Mereni, r. Anenii Noi

Maia Zlotea

II

Malenchi Alexandrina „Apa – un bun comun și o resursă limitată” 7 ani LT ,,Alexei Mateevici “, s. Pîrlița, r. Ungheni Malenchi Aliona
Dandîș Rubina „Tabloul natural al râului Prut” 18 ani LT „Mihai Eminescu “, or. Cahul Corețchi Alexandra
Grupul Scout al Centrului de Creație a Copiilor Orhei „Un râu păstrat din neam” 18 ani Gimnaziul Ciocîlteni, r. Orhei Marandici Viorica

III

Griniuc Iraida „Caracterizarea râului Prut” 14 ani LT ,,Gheorghe Asachi”, or. Ungheni Spînu Maria
Cibotaru Denisa,

Deleanu Sabrina,

Ciobanu Denisa,

Merlan Renata

„Prutul copilăriei mele” 13 ani LT “Prometeu”, s. Grozești, r. Nisporeni Melinte Adriana

Mențiune

 

Tatiana Dragan

Chirinciuc Gabriela

„Ecosistemul Prutului” 15 ani LT ,,Gheorghe Asachi”, or. Ungheni Spînu Maria
Budean Anastasia „În armonie cu Natura” 15 ani LT ,,Gheorghe Asachi”, or. Ungheni Spînu Maria

Categoria Hartă

I

Costileanu Iasmina „Prutul – Tezaur al Moldovei” 18 ani LT ,,Mihai Eminescu”, or. Cahul Corețchi Alexandra

II

Costin Vladalina „Bine ați venit în stânga Prutului” 14 ani LT „Emil Nicula”,

s. Mereni, r. Anenii Noi

Zlotea Maia

III

Malenchi Alexandru „Harta punctelor principale de pe malul Dunării și Prutului în regiunea Moldovei” 14 ani LT ,,Alexei Mateevici “, s. Pîrlița, r. Ungheni Teacă Olesea
Budeanu Agnesia „Viața Dunării” 16 ani LT ,,Alexei Mateevici “, s. Pîrlița, r. Ungheni Guțul Olesea

Mențiune specială

Grupul Scout al Centrului de Creație a Copiilor Orhei, Gimnaziul Ciocîlteni „Apele-impulsul vieții!” 18 ani Gimnaziul Ciocîlteni, r. Orhei Marandici Viorica
Pînzari Romina „Dunărea în orașele Europene” 14 ani LT ,, Mihai Eminescu ” orașul Cahul Corețchi Alexandra

Toate lucrările sunt disponibile în albumul dedicat acestui concurs, pe pagina de facebook  a Mișcării Ecologiste din Moldova.

Decernarea premiilor NU va avea loc în format fizic din cauza restricțiilor aferente pandemiei de COVID-19. Premiile vor fi expediate câștigătorilor prin intermediul serviciilor poștale la adresa indicată de ei. Legat de acest aspect, în zilele următoare vom reveni cu detalii suplimentare direct la premianții concursului.

Mișcarea Ecologistă din Moldova adresează multe felicitări câștigătorilor și mulțumește călduros pentru participare tuturor tinerilor!