Rezultatele concursului „Fii un Artist al Dunării!”, 2022

Etapa națională a concursului „Danube Art Master – Fii un Artist al Dunării” 2022 a luat sfârșit, iar Mișcarea Ecologistă din Moldova ține să-i felicite pe toți participanții și coordonatorii lor!

În cadrul competiției au participat 52 de elevi din diverse instituții de învățământ, care au ținut să convingă juriul că anume ei merită să fie desemnați Artiști ai Dunării. Tinerii au participat cu 41 de materiale destinate uneia dintre cele trei categorii ale competiției: Lucrare de ArtăVideo și Hartă. Toate lucrările participante au fost inspirate de ecosistemul acvatic (faună, floră) disponibil în arealul suprafețelor de apă care fac parte din bazinul hidrografic al bazinului Dunărea (în cazul Republicii Moldova: râul Prut și afluenții acestuia). Cele mai multe lucrări au aparținut primei categorii – 29 de opere originale sub formă de sculptură, mozaic, colaj folosind drept materiale elementele naturale (lemn, pietre, păpuriş, nisip), sau deşeuri găsite la mal. La categoria Video s-au înscris 7 lucrări, iar la categoria Hartă au fost analizate 5 lucrări participante.

La fiecare categorie, juriul a oferit un  punctaj  (de la 1 la 10) în corespundere cu următoarele criterii:

  • Impresia artistică
  • Relevanță cu tema concursului
  • Mesaj ecologic inspirat de ecosistemul acvatic
  • Relevanța materialelor utilizate în realizarea lucrării (pentru categoria Lucrare de Artă), Performanța protagonistului (pentru categoria Video) și Prezența locațiilor de interes/ elementelor geografice (pentru categoria Hartă).

La fiecare categorie a fost desemnat câte un câștigător pentru locurile I, II și III la ambele grupe de vârstă: 6-11 ani (juniori) și 12-18 ani (adolescenți). Lucrările care nu au reușit să se încadreze în primele 3 locuri vor fi premiate cu câte o diplomă de apreciere.

Așadar, în urma jurizării celor 41 lucrări candidate, au fost desemnați câștigătorii categoriilor Lucrare de Artă, Video și Hartă.

  • Premiul I la Categoria Lucrare de artă, grupa 6-11 ani: Buza Daniela (10 ani LT ,,Vasile Coroban”, or. Glodeni) cu lucrarea ,,Protejați păsările de luncă
  • Premiul I la Categoria Lucrare de artă, grupa 12-18 ani: Rebeja Evelina (13 ani, Gimnaziul Corjova, r. Criuleni) cu lucrarea „In viitorul apropiat riscăm să rămânem cu mini-ecosisteme acvatice

  • Premiul I Categoria Video, grupa 6-11 ani: 12 membri ai Grupului Scout (CCC Orhei, filiala Ciocîlteni) cu lucrarea „Laudă Apelor
  • Premiul I la Categoria Video, grupa 12-18 aniSeretean Maria (15 ani, LT ,,Emil Nicula”, s. Mereni, r. Anenii Noi) cu lucrarea ,,Lacrimile Naturii

  • Premiul I la Categoria Hartă, grupa 6-11 ani: Malenchi Alexandrina (9 ani, LT ,,A.Mateevici”, s. Pîrlița, r. Ungheni) pentru lucrarea „Harta peștilor din Dunăre”
  • Premiul I la Categoria Hartă, grupa 12-18 ani: Onichevici Dan (13 ani, LT ,,Mihai Eminescu”, or. Fălești) cu lucrarea „Râul Prut – centru spiritual și comoară a naturii Republicii Moldova

De asemenea, redăm pe larg în acest tabel lista completă a câștigătorilor concursului „Fii un Artist al Dunării!”, ediția 2022:

LUCRARE DE ARTĂ (categoria juniori: 6-11 ani)

Premiu

Autor

Denumirea lucrării

Vârsta

Școala/localitatea

Profesor

LOC 1

Buza Daniela

,,Protejați păsările de luncă”

10 ani

LT ,,Vasile Coroban”,

or.  Glodeni

Galina Curuliuc

LOC 2

Bulat Evelina

„Protejează inima Dunării”

9 ani

LT “Ion Creangă”,

s. Coșnița, r. Dubăsari

Iudin Svetlana

 

 

LOC 3

 

 

Bobînă Vitalie, Hakk Mihaela, Butuc Andrei, Vrabie Paula, Graur Galina, Leahu Ionela, Anghel Nadejda

„Apă binecuvântată, rămâi seva Pământului vreme îndelungată”

11 ani

Grupul SCOUT,

CCC Orhei,

filiala Ciocîlteni

Viorica Marandici

MENȚIUNI:

  • Vrabie Paula, Graur Galina, Anghel Nadejda: „Apă binecuvântată, rămâi seva Pământului vreme îndelungată!” (Grupul SCOUT, CCC Orhei, filiala Ciocîlteni)
  • Malenchi Alexandrina: „Dunărea – izvorul vieții” (LT „A. Mateevici”, s. Pîrlița, r. Ungheni)
  • Briana Ștefan, Gabriela Știrbu, Loredana Macarov: „S.O.S. AQUA & TERRA NOASTRĂ!” (Grupul SCOUT, CCC Orhei, filiala Ciocîlteni
  • Onila Mihaela: „Trist e râul fără verde în preajma sa” (Grupul SCOUT, CCC Orhei, filiala Ciocîlteni)
  • Bruma Lucas: „Bogăția Dunării” (LT „Emil Nicula”, s. Mereni, r. Anenii Noi)
  • Dulgher Ionela, Badan Denis, Maristan Evelina: „Comorile din apă” (Grupul SCOUT, CCC Orhei, filiala Ciocîlteni)
  • Podcaliuc Anastasia: „In abisul Dunării” (LT ,,Mihai Eminescu”, mun. Cahul)
  • Guțu Victoria: „Suspinul râulețului” (Gimnaziul Covurlui, r. Leova)
  • Vitalie Bobînă: „Apa – pulsul vieții pe Pământ” (Grupul SCOUT, CCC Orhei, filiala Ciocîlteni)
  • Dulgher Ionela: „Spune DA pentru mediul acvatic” (Grupul SCOUT, CCC Orhei, filiala Ciocîlteni)
  • Veringă Romina: „Dor de mare” (Gimnaziul Covurlui, r. Leova)
  • Macarov Loredana, Ștefan Briana, Știrbu Gabriela: „Dor de Răut” (Grupul SCOUT, CCC Orhei, filiala Ciocîlteni)
  • Budăi Gheorghe: „Susținerea planetei” (Gimnaziul Covurlui, r. Leova)
  • Păscăluță Bogdan: „Scăldatul lunii” (Gimnaziul Covurlui, r. Leova)

LUCRARE DE ARTĂ (categoria adolescenți: 12-18 ani)

Premiu

Autor

Denumirea lucrării

Vârsta

Școala/localitatea

Profesor

LOC 1

Rebeja Evelina

In viitorul apropiat riscăm să rămânem cu mini-ecosisteme acvatice

13 ani

Gimnaziul Corjova,

r. Criuleni

Hristina Minciuna

LOC 2

Malenchi Alexandru

Nu aruncați deșeuri pe malul Dunării!!!”

16 ani

LT „Gh.Asachi”,

or. Ungheni

Maler Zinaida

 

 

LOC 3

 

 

Bruma Mihaela

„Cu piciorul pe pământ”

15 ani

LT „Emil Nicula”, s. Mereni,

r. Anenii Noi

Maia Zlotea

Caldari Daniela, Vaserștein Victoria

„Alertă ecologică pentru ecosistemul acvatic”

17 ani

Liceul Teoretic „Grigore Vieru” or. Briceni

Țîbrov Elvira

MENȚIUNI:

  • Munciulean Mădălina:  „Armonia naturii fără intervenția umană” (LT „Grigore Vieru”, or. Briceni)
  • Podcaliuc Irina: „Dunărea – picătură de apă cu o poveste de viață” (LT ,,Mihai Eminescu”, mun. Cahul
  • Surujii Suzana, Mititelu Cătălina: „Impactul abuziv al omului în natură” (LT „Grigore Vieru”, or. Briceni)
  • Creangă Mirela: „Izvor rătăcit” (Gimnaziul Corjova, r. Criuleni)
  • Seretean Maria: „Pe calea speranței…” (LT ,,Emil Nicula”, s. Mereni, r. Anenii Noi)
  • Budăi Nicoleta: „Meandra îngândurată” (Gimnaziul Covurlui, r. Leova)
  • Buza Valeriu: „Râul-începutul Fântânei” (LT,, Vasile Coroban”, or. Glodeni)
  • Elevii clasei a V-a, Gimnaziul Săseni: „Magia apei” (s. Săseni, r. Călărași)

Toate lucrările sunt disponibile în albumul dedicat acestui concurs, pe pagina de facebook a Mișcării Ecologiste din Moldova. Mișcarea Ecologistă din Moldova adresează multe felicitări câștigătorilor și mulțumește călduros pentru participare tuturor tinerilor!